A dziś, przy piątku ogłaszamy TAKIE zmiany dla pracowników
Pracownicy w końcu doczekali się zmiany minimalnych warunków jakie ma spełniać ich stanowisko pracy, w przypadku pracy z komputerem stacjonarnym oraz tu nowość i przenośnym.
Co do przenośnych komputerów (laptop, tablet, smartfon), a więc urządzeń nieprzeznaczonych co do zasady do użytkowania na danym stanowisku pracy, to nowe przepisy będą obowiązywać tylko wówczas, o ile praca z ich wykorzystaniem będzie wykonywana co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy.
Zmienia się to od 17 listopad br., co jest wynikiem rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 18 października 2023 r., zmieniającego rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (poz. 2367), które zacznie obowiązywać właśnie od 17 listopada 2023 r.
Dodatkowo, w tym ww. rozporządzeniu od 17 listopada br., będzie też tak, że pracownik, będzie mógł wystąpić do pracodawcy o refundowanie również zakupu soczewek kontaktowych , a nie jak do tej pory tylko okularów korekcyjnych. Oczywiście w sytuacji pracy przy komputerze stacjonarnym, laptopie, tablecie czy smartfonie - co najmniej cztery godziny dziennie - no i oczywiście ze wskazaniem lekarskim.
Zmianie uległa też definicja stanowiska pracy, przez które należy rozumieć zgodnie z nowymi przepisami - przestrzeń pracy wraz z:
wyposażeniem podstawowym, w tym monitorem ekranowym, klawiaturą, myszą lub innymi urządzeniami wejściowymi, oprogramowaniem z interfejsem dla użytkownika, krzesłem i stołem,
opcjonalnym wyposażeniem dodatkowym, w tym stacją dysków, drukarką, skanerem, uchwytem na dokumenty, podnóżkiem,"
Dowiadujemy się z ww. rozporządzenia, że pracownik ma prawo oczekiwać i to już od 17 listopada br., podnóżka na jego stanowisku komputerowym
Podobnie (od 17 listopada br) pracownik pracujący na systemach przenośnych (laptop itp.) ma prawo oczekiwać od pracodawcy, zapewnienia podłączenia monitora stacjonarnego wraz z klawiaturą i myszką, o ile praca na systemach przenośnych, będzie wykonywana co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy.
Wskazuje się też, jaki ma być ekran , a więc, że znaki na ekranie monitora mają być wyraźne i czytelne, obraz stabilny, bez migotania, jaskrawość i kontrast znaku na ekranie powinny być łatwe do regulowania w zależności od warunków oświetlenia oraz musi istnieć możliwość pochylenia ekranu i powinien on być ustawiony względem źródeł światła tak, aby ograniczać olśnienie i odbicia światła.
Nie zapomniano o krześle, które ma być stabilne, wyposażone w podstawę co najmniej pięciopodporową z kółkami jezdnymi, regulację wysokości siedziska i oparcia odcinka lędźwiowego kręgosłupa, regulowane podłokietniki, regulację kąta pochylenia oparcia oraz takie wymiary oparcia i siedziska, aby zapewniały wygodną pozycję ciała i swobodę ruchów. Siedzisko i oparcia mają być wyprofilowane odpowiednie do naturalnego wygięcia kręgosłupa i ud, ale też z możliwością obrotu wokół osi pionowej o 360°.
Na pocieszenie pracodawców dodamy, że na dostosowanie obecnych stanowisk pracy (o ile nie spełniają ww. warunków), będę mieli sześć miesięcy, a więc do 17 maja 2024 r., z tym, że jak wskazaliśmy, nie dotyczy to podnóżka i zapewnienia monitora stacjonarnego - o ile pracownik tego będzie oczekiwał od pracodawcy tu - od 17 listopada br.!